Študent AJFJEIE zvíťazil v esejistickej súťaži

13.02.2019

Študent tretieho ročníka študijného programu Anglický a francúzsky jazyk pre európske inštitúcie a ekonomiku Michal Varchol sa zúčastnil súťaže, ktorej vyhlasovateľom je Medzinárodné kultúrne centrum pre frankofóniu a na Slovensku súťaž organizačne zabezpečilo združenie FrancAvis. Zvíťazil s esejou vo francúzštine na tému "Priateľstvo medzi ľuďmi poznáme, ale poznáme aj priateľstvo medzi národmi?"

Michal vo svojej eseji píše o priateľstve ako o tolerancii, spoločných zážitkoch. Podľa jeho slov to neplatí len pre priateľstvo medzi ľuďmi, ale aj medzi národmi - tvrdí, že aj keď národy rôzne delíme, stále dokážeme nájsť isté spoločné znaky, ktoré ich spájajú. "Priateľstvo je nad národom, považujem ho za niečo viac, ako je národ. Hovorím to z vlastnej skúsenosti, precestoval som niekoľko krajín a všade sú rovnakí ľudia, smejú sa na rovnakých veciach, riešia rovnaké problémy" hovorí študent Michal.

Vo svojej eseji zdôraznil aj dôležitosť Európskej únie. Hovorí, že jej myšlienka je založená na priateľstve medzi národmi. Zároveň doplnil, že cestovanie je jedným zo spôsobov, ako rúcať predsudky.

"Veľmi ma teší, že práve náš študent sa úspešne zúčastnil tejto súťaže. Téma je nadčasová, svoju aktuálnosť nikdy nestratí. Preto sa nesmierne teším, že sa s ňou náš študent tak dobre popasoval" zhodnotila Michalovo víťazstvo Mária Paľová, ktorá Michala učí predmety vo francúzskom jazyku.